שאלות ותשובות


מהי רשלנות רפואית?

בימנו עולה יותר ויותר המודעות לטיפול הרפואי שניתן לחולה ע"י איש צוות רפואי בין אם במסגרת הקהילה ובין אם במסגרת בית חולים. לעיתים, במסגרת הטיפול הרפואי, טועה הרופא במתן הטיפול ובעקבות הטעות נגרם נזק. יחד עם זאת, לא כל טעות שמבצע הרופא או כל איש צוות רפואי אחר, במהלך הטיפול הרפואי, עולה כדי רשלנות רפואית. על מנת להוכיח כי הטעות היא רשלנית, יש להוכיח שהיא חורגת מהתנהלותו של הרופא הסביר. כחלק מעריכת התיק והגשתו לבית המשפט, ידאגו עורכי הדין ממשרדנו לנתח את המקרה הרפואי ולהתייעץ עם מומחים רפואיים הטובים ביותר בתחומם.

כיצד מנהלים תביעה בגין נזקי גוף כתוצאה מטיפול רפואי?

על תביעה בגין נזקי גוף שנגרמו כתוצאה מטיפול רפואי, חלים כללים מיוחדים. על התובע, העותר לפיצוי בגין נזק גופני או נפשי שנגרם לו, כתוצאה מטיפול רפואי, לצרף לכתב התביעה חוות דעת רפואית של מומחה בתחום הרפואי הרלוונטי לפגיעתו. משרדנו ידאג, לאחר בחינה מדוקדקת של האירוע, לפנות למומחה המתאים ביותר והטוב ביותר שיוכל לבסס את התביעה מבחינה רפואית. לאחר הגשת כתב התביעה וחוות הדעת הרפואיות לבית המשפט, מתחיל ההליך המשפטי.

מהי הולדה בעוולה?

אחד הנושאים הבולטים בתחום תביעות הרשלנות הינו ה"הולדה בעוולה". מדובר בעילת תביעה שמשמעותה לידתו של ילוד, הסובל ממום, בעקבות רשלנות במהלך מעקב ההיריון או לפניו. בעניין זה עותרים ההורים לפיצוי, בגין הנזקים שנגרמו להם כתוצאה מלידת בנם במום, כאשר אילו היה נערך מעקב ההיריון כמצופה, הייתה נמנעת הלידה.
עילת תביעה זו הינה מורכבת ובמסגרתה על העותר להוכיח כי אכן ניתן היה לאבחן, באמצעים המקובלים, את המום במהלך מעקב ההיריון, כי היולדת הייתה מסכימה להפסיק את ההיריון וכי וועדה להפסקת היריון הייתה מאשרת את הפסקתו.

רשלנות רפואית בלידה?

הליך הלידה הינו הליך סבוך ומורכב במסגרתו על הצוות הרפואי לעקוב באופן צמוד אחרי מצבם הרפואי של היולדת ושל הילוד. במסגרת מעקב זה מבוצע ניטור קבוע של פעימות לב העובר וניטור הפעילות הרחמית. מעבר לכך מבוצעות בדיקות שגרתיות ליולדת ובדיקות שמטרתן בדיקת התקדמות תהליך הלידה.
עוולת הרשלנות בלידה פירושה, כי במהלך ניהולו של הליך הלידה, לא אובחנה או שלא אובחנה במועד מצוקה עוברית שבאה לידי ביטוי בשינויים קיצוניים בקצב הלב של העובר, ירידה בחמצון העובר או כל סממן מתריע אחר.
ברוב המקרים, הפרעה בחמצון העובר, תוביל לנזק מוחי ובעקבותיו לפגיעות נוירולוגיות שונות אצל הילוד.

כאשר מאובחנת מצוקה עוברית, על הצוות הרפואי לפעול בהקדם כדי להביא את הלידה לכדי סיומה בכל דרך אפשרית, בין אם בלידה טבעית, בין אם בילדה מכשירנית ובין אם בניתוח קיסרי.

חשוב לזכור, כי לעיתים המצוקה העוברית הינה פתאומית ובלתי ניתנת למניעה, אך זהו בדיוק המקום לבחון לעומקם של דברים את ההתנהלות הרפואית ואת ההתייחסות לסימני האזהרה המוקדמים.

קיימים מקרים נוספים של רשלנות בניהול הלידה הגורמים לפגיעה ביילוד, אך אלו קשורים לתהליך הלידה ודרך חילוץ העובר. נזקים אלו קשורים בעיקרם לחילוץ לקוי של העובר מתעלת הלידה. הסכנה במקרה כזה הינה לכליאת כתפי הילוד בתעלת הלידה, דבר שיכול לגרום לפגיעה בידיו של הילוד.

קיימים מקרים רבים נוספים של רשלנות בניהול הלידה, ולמעשה כל תהליך לידה שהסתיים כשבצידו נזק לילוד או ליולדת, יש לבחון בקפידה, תוך עיון במסמכים הרפואיים, בהיסטוריה המיילדותית של היולדת ובטיפול שניתן לה או לילוד לאחר הלידה. חובה, כי עיון ובחינות אלו ייעשו אך ורק על ידי עורכי דין המומחים בניהול תביעות מסוג זה בליווי צמוד של מומחים בתחום המיילדות והגניקולוגיה.

מהו גישור ברשלנות רפואית?

כחלק ממגמה בולטת בעולם המשפט בכלל ובעולם הנזיקין בפרט, מגיעים רובם המכריע של התיקים להליך של גישור. מדובר בהליך וולנטרי במסגרתו מתייצבים הצדדים בפני מגשר אובייקטיבי שמטרתו לבחון את התיק, לעיין בחוות הדעת שהגישו הצדדים, ולהציע לצדדים הצעת פשרה. במסגרת זו משרדנו מחזיק בניסיון רב ביותר בהליכי גישור והשגת התוצאות הטובות ביותר לשביעות רצון הלקוח.

תביעה לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים?

חוק הפיצויים יצוי לנפגעי תאונות דרכים, התשל"ה – 1975 מעניק זכות מוחלטת לפיצוי לכל אדם אשר נפגע בתאונת דרכים. לצורך הגשת התביעה, מתקיים הליך מוקדם של בירור נסיבות התאונה וזהות המבטח החב בתשלום בגין המקרה. לאחר מכן נשלחת דרישה מפורטת לפיצוי הנפגע, לחברת הביטוח, וככל שזו לא מסתייעת מוגשת תביעה לבית המשפט.
לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, בית המשפט הוא הממנה את המומחה לקביעת נכותו של הנפגע ובהתאם לנכות שנקבעה על ידי המומחה, יקבע בית המשפט את סכום הפיצוי.

תאונת דרכים ותאונת עבודה

קיימים מקרים בהם תאונת דרכים בה מעורב אדם, נובעת כחלק בלתי נפרד מעבודתו. מקרים כאלו יכולים להתרחש במהלך יום העבודה או במהלך הנסיעה לעבודה וחזרה הביתה.

תאונת דרכים שארעה לאדם במהלך נסיעתו לעבודה או חזרה ממנה, וכן במקרים נוספים בהם מוכרת תאונת הדרכים כתאונת עבודה, מזכה את הנפגע לפנות הן לחברת הביטוח שביטחה את השימוש ברכב בו נהג והן למוסד לביטוח לאומי.

משרדנו עוסק ומטפל בייצוג נפגעי תאונות דרכים הן מול המבטח של הרכב והן בהליכים מול המוסד לביטוח לאומי, כאשר קיימת חשיבות עליונה לייצוג משפטי במקרים אלו על מנת שלא תפגענה זכויותיו של הנפגע.